BIOGRAFIA

Lady Gaga a tak naprawdę Stefani Joanne Angelina Germanotta urodziła się i dorastała na Manhattanie gdzie uczęszczała do prywatnej Szkoły Zakonu Serca Jezusowego. Następnie studiowała w New York University's Tisch School of the Arts. W wieku 20 lat zaczęła pracować dla Interscope Records pisząc teksty dla różnych wykonawców, między innymi The Pussycat Dolls. Inspiracją dla Lady Gagi był David Bowie, Queen oraz różni artyści z lat '80.
Obrazek
Gaga została zapisana do Def Jam mając 19 lat. Stało się to za sprawą producenta L.A. Reid'a, który usłyszał ją śpiewającą w korytarzu prowadzącym do jego biura. Jednak Gaga twierdzi, że Reid nigdy jej nie spotkał . "Miałam w zwyczaju czekać na niego przed jego biurem godzinami. Miałam nadzieję, że spotka się ze mną w sprawie moich piosenek, ale to się nigdy nie wydarzyło". Reid miał wyrzucić ją z wytwórni około 3 miesiące później.

Artystka spotkała na swojej drodze kilka lat później Vincent'ego Herbert'a, kolejnego producenta, i została włączona do Interscope w Styczniu 2008. Wielu artystów było zachwyconych jej zdolnością do tworzenia łatwo wpadających w ucho piosenek i wielu z nich zaczęło z nią współpracować (zatrudniali ją jako pisarkę piosenek), wśród nich byli: Akon, Fergie, Pussycat Dolls, Britney Spears oraz New Kids on the Block. Gagą zainteresował się Jimmy lovin na początku 2007 roku. Zaoferował jej współprace z Streamline i współpracę w pisaniu piosenek z Akonem.
Obrazek
To właśnie Akon zauważył podczas nagrywania przez Gage chórków na jedną z jego piosenek, że Gaga ma talent wokalny. Szybko przekonał Jimmy'ego lovine, aby dołączyła do jego wytwórni - Kon Live Distribution.

Gaga głównie skupiła się na innowacyjnej, electro-dance muzyce. Swoje powolanie znalazla mieszajac melodie pop z popularnymi wykonawcami rockowymi - Dawid'em Bowie i grupa Queen w jeden mix. "Queen i David Bowie byli kluczowi dla mnie... nie wiedziałam co robić dopóki nie odkryłam ich muzyki" mówi Gaga i dodaje "Gdy grałam w klubach w Nowym Yorku, dużo ludzi mówiło, że jestem za teatralna, a gdy zaczęłam eksperymentować z muzykaliami mówili, że jestem za bardzo popowa"
Obrazek
Jednak to głównie za sprawą Akon'a Gaga zaczęła prawcować nad materiałem na debiutancką płytę z producentem RedOne'm. Mając solidnie przemyślany pomysł na jej styl, Gaga zaczeła miksować retro dance'owe bity z melodiami urban, dodając popowe słowa i ciągle dodając troche rock'n'rolla. Pierwszą piosenką była mieszanką hitu Mötley Crüe "Girls, Girls, Girls" i AC/DC "T.N.T.".
Obrazek
Podczas nagrywania materiału GaGa współpracowała z DJ-ką, tancerką go-go i artystką Lady Starlight, która pomogła Gadze wypracować własny styl sceniczny. Razem z Lady Starlight występowały w projekcie "Lady Gaga and The Starlight Revue" - mający ukazać różne sztuki lat 70, gdzie Gaga występowała śpiewając, Starlight odpowiadała natomiast za beaty, choreografie i scenografie mającą poruszyć widownie.

W sierpniu 2007 roku "Lady Gaga and The Starlight Revue" wystąpiły w Lollapalooza, gdzie panie bawiły publiczność wspaniałym występem. Kiedy panie wracały z koncertu, Gaga otrzymała pozew od przejeżdżającego rowerzysty za obnoszenie się ze swoimi "seksownymi strojami".

W 2008 Lady GaGa przeniosła się do los Angeles, gdzie kończyła prace nad swoim debiutanckim albumem „The Fame”.

„The Fame opowiada o tym, że każdy może czuć się sławnym” mówiła GaGa.
GaGa zaczęła pracę z grupą zwaną „Haus Of GaGa”,która pomaga jej przy stylizacji, występach na scenie i tworzeniu muzyki. „ W tym przemyśle dostaje się wielu stylistów, producentów, którzy są dosłownie rzucani na Ciebie, ale ja mam swój własny zespół, który wzoruje się na Wahrhol's Factory. Wszyscy mają mniej niż 26 lat i robimy wszystko razem.”

„The Fame” zdobyło pozytywne recenzje od krytyków jak i słuchaczy. Pierwszy singiel z albumu - „Just Dance” zaczął być grany w stacjach radiowych już 8 maja 2008 roku i zdobył szczyty list przebojów w 5 krajach.
Obrazek
„Mój pierwszy singiel jest o byciu zupełnie zmarnowanym na imprezie” mówi GaGa”Jednak nie chcemy przerwać tej zabawy i postanawiamy po prostu tańczyć”. Drugi singiel „Poker Face” został wydany 29 września 2008 roku i zajął pierwsze miejsca w 7 krajach, to o dwa więcej niż „Just Dance”. „The Fame” został wydany w sierpniu w Kanadzie, Australii i niektórych Europejskich krajach. Zajął pierwsze miejsce w Kanadzie i Irlandii a czwarte w Australii.
Obrazek
Nastepnie „Haus of Gaga” skupili się na rynku Amerykańskim, gdzie wraz z wytwórnią Interscope załatwili Lady G. Występy przed reaktywowanym zespołem New Kids On The Block. GaGa zaczeła koncertować z grupą od początku Października, aż do końca Listopada. Pod koniec Października w Stanach został wydany jej debiutancki album 'The Fame”, który zadebiutował na 17 miejscu na Billboardzie. 5 grudnia 2008 Lady Gaga pojawiła na liście BBC of Sound 2009, która prezentuje najlepiej rokujące gwiazdy muzyki. GaGa została supportem przed grupą The Pussycat Dolls w ich trasie od stycznia do maja 2009.
Obrazek
Wkrótce ludzie z wytwórni zaczęli zauważać, że ludzie przychodzą na występy grupy tylko dla Gagi i zaproponowano jej własną trasę koncertową The Fame Ball. Koncertowe tournée okazało się sporym sukcesem. Kluby i sale w których grała GaGa wypełnione były po brzegi. Gaga cały czas koncertowała i wydawała kolejne single, promując w telewizjach radiach i gazetę swoją twórczość. (Czytaj więcej na temat The Fame Ball)
Obrazek
Nie odpoczęła nawet w wakacje, gdzie brała udział w licznych festiwalach muzycznych. Już wtedy piosenkarka zapowiedziała, że pracuje nad kolejnym albumem, który miał być wynikiem inspiracji związanych z jej podróżowaniem, zwłaszcza po Europie. I tak tez się stało. Późną jesienią otrzymaliśmy singiel „Bad Romance”, który podbił listy przebojów, a miesiąc później płytę „The Fame Monster”, na której znalazło się 8 nowych utworów. Gaga nie czekając długo rozpoczęła kolejną trasę koncertową.
Obrazek
Początkowo miała być to trasa z Kanye Westem, lecz w ostatniej chwili piosenkarka zrezygnowała ze współpracy z gwiazdorem i wyruszyła w kolejną solową trasę – The Monster Ball Tour. Trasa objęła cały świat. Zaczęła się w Ameryce Północnej, skąd potem powędrowała do Europy. Sama trasa zmieniała się nieustanie. Ostatni koncert tournee odbył się 6 maja 2011 roku w Mexico City. The Monster Ball zarobił ponad 200 000 000 dolarów i zdobył wiele prestiżowych nagród.
Obrazek
Dnia 23 maja 2011 roku odbyła się międzynarodowa premiera trzeciego albumu Gagi pt. „Born This Way”. Podstawowa wersja albumu zawiera jedną płytę z 14 piosenkami, natomiast wersja rozszerzona składa się z dwóch płyt, jednej, która ma 17 piosenek i drugiej z 5 remixami. Album już w pierwszym tygodniu pobił rekordy sprzedaży, które sięgnęły 2 milionów na całym świecie. Pierwszym singlem promującym płytę był singiel pod tym samym tytułem, Born This Way, który miał swoją premierę 19 lutego tego samego roku. Sam singiel dotarł już w pierwszym tygodniu na #1 amerykańskiej listy przebojów – Billboard Hot 100 i okupował miejsce przez 6 tygodni. Następny singiel z płyty ukazał się w kwietniu. Judas, nie tylko tekstem ale i teledyskiem wzbudził wiele kontrowersji.
Obrazek
Następne single promujące album to The Edge of Glory, You and I oraz Marry The Night . W ciągu całego 2011 roku artystka bardzo intensywnie promowała album i pochodzące z niego single, m.in. podczas VMA, gdzie zaprezentowała utwór "You and I" wraz z legendarnym gitarzystą zespołu Queen, Brianem Mayem, co z pewnością zapisze się w historii najlepszych występów tejże gali. Magazyn Billboard ogłosił album "Born This Way" albumem roku. Ponadto płyta zdobyła nominacje Grammy w kategorii „Album Roku” oraz „Album Roku Pop”.
Obrazek
Dnia 27 kwietnia 2012 roku Lady Gaga wyruszyła po raz kolejny w trasę, która nosi tym razem nazwę „The Born This Way Ball Tour”. Pierwszy koncert odbył się w Seulu, Korei Południowej, na stadionie olimpijskim. Trasa już dzień po koncercie została okrzyknięta jedną z najlepszych tras ostatnich lat. Show składa się z kilku aktów, gdzie każdy ma swoją fabułę. Na koniec artystka umiera i naradza się na nowo. Kontrowersyjna trasa 14 sierpnia przeniosła się do Europy. Europejska część trasy również osiągnęła ogromny sukces, bowiem każdy koncert został wyprzedany w 100%. Partia koncertów na Starym Kontynencie przyniosła dochód w wysokości $47,425,116.
Obrazek
1 sierpnia 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego dnia sprzedaży perfum "Fame" w japońskim centrum handlowym Tokyu Plaza Omotesando Harajuku. Zapach sygnowany przez Lady Gagę został stworzony przez paryskie Haus Laboratories. "Fame" osiągnęło międzynarodowy sukces pod względem sprzedaży. Już w pierwszym tygodniu perfumy te sprzedały się w ogromnej liczbie 6mln flakoników. W sierpniu 2012 Lady Gaga znalazła się na liście Najbardziej Wpływowych Kobiet 2012 przygotowanej przez magazyn Forbes. Artystka uplasowała się na 14 miejscu ogólnego zestawienia, zajmując przy tym miejsce drugie wśród wszystkich gwiazd znajdujących się w tym rankingu. Artystkę wyprzedziła tylko Oprah Winfrey.
Obrazek
Pod koniec września Lady Gaga poprzez portal littlemonsters.com rozpoczęła akcję BODY REVOLUTION 2013, która ma pomóc pozbyć się wszelkich kompleksów oraz wstydu fanów. 9 października 2012 roku, w Reykjaviku (Islandia), Yoko Ono wręczyła nagrodę LennonOno pięciu aktywistom. Jednym z nich była Lady Gaga, która od początku swojej kariery angażuje się w akcjach charytatywnych, a nawet założyła własną fundację. Ten dzień świętował również urodziny Johna Lennona i jego syna Seana. Gaga oddała także charytatywną darowiznę dla fundacji Eltona Johna, która walczy z AIDS wśród młodzieży w Stanach Zjednoczonych.
Obrazek
Aktualnie Lady Gaga poza koncertowaniem zajmuje się nagrywaniem materiału na nadchodzący album, który zatytułowany jest "ARTPOP".


#!/usr/bin/php
cron