Lady Gaga Polska - GagaFace.pl - Forum & Newsy • Born This Way - Album

BORN THIS WAY (ALBUM)


TRACKLISTA

EDYCJA JEDNOPŁYTOWA
01. Marry The Night (4:25)
02. Born This Way (4:20)
03. Government Hooker (4:14)
04. Judas (4:09)
05. Americano (4:06)
06. Hair (5:08)
07. Scheiße (3:45)
08. Bloody Mary (4:05)
09. Bad Kids (3:51)
10. Highway Unicorn (Road To Love) (4:16)
11. Heavy Metal Lover (4:13)
12. Electric Chapel (4:12)
13. Yoü And I (5:07)
14. The Edge Of Glory (5:21)

EDYCJA SPECJALNA
CD1:
01. Marry The Night (4:25)
02. Born This Way (4:20)
03. Government Hooker (4:14)
04. Judas (4:09)
05. Americano (4:06)
06. Hair (5:08)
07. Scheiße (3:45)
08. Bloody Mary (4:05)
09. Black Jesus + Amen Fashion (3:36)
10. Bad Kids (3:51)
11. Fashion Of His Love (3:39)
12. Highway Unicorn (Road To Love) (4:16)
13. Heavy Metal Lover (4:13)
14. Electric Chapel (4:12)
15. The Queen (5:17)
16. Yoü And I (5:07)
17. The Edge Of Glory (5:21)

CD2:
01. Born This Way (Country Road Version) (4:21)
02. Judas (DJ White Shadow Remix) (4:07)
03. Marry The Night (Zedd Remix) (4:21)
04. Scheisse (DJ White Shadow Mugler) (9:35)
05. Fashion Of His Love (Fernando Garibay Remix) (3:45)
06. Born This Way (Jost & Naaf Remix) (5:59)

"Born This Way” jest trzecim wydawnictwem, wypuszczonym na rynek 23 maja 2011 roku przez Lady Gagę. Proces tworzenia albumu miał miejsce w 2010 roku podczas trasy koncertowej “The Monster Ball”. Premiera pierwszego singla miała miejsce 11 lutego 2011 roku, poprzedzając tym samym wydanie samego albumu. Sama Gaga opisuje album tymi słowy: ,,Płyta jest wokalnie bardziej wyrównana niż cokolwiek, co do tej pory potrafiłam stworzyć. Jest bardziej elektroniczna, ale poślubiłam temu niezwykle teatralny wokal. Przypomina swym brzmieniem gigantyczny muzyczno-teatralny opus.”

Krążek ,,Born This Way” stał się najszybciej sprzedającym się albumem na świecie. Płyta ta także zadebiutowała na pierwszym miejscu w Australii, Austrii, Brazylii, Danii, Francji, Niemczech, Indiach, Japonii, Nowej Zelandii, Norwegii, Korei Południowej, Szwecji, Szwajcarii i na Tajwanie. Ostatecznie płyta znalazła się na 1. miejscu w 25 krajach.


3 sierpnia 2012 roku, Gaga ujawniła, że pierwotnie na single wybrała utwory ,,Born This Way”, ,,Marry The Night”, ,,Scheisse” i ,,The Edge Of Glory”. Nawiązując do jej wypowiedzi, jej wytwórnia płytowa Interscope Records nie pozwoliło jej na wydanie ,,Scheisse” w postaci singla i z tego powodu zdecydowała się na użycie tego utworu w krótkim filmie promującym jej perfumy ,,Fame”.

 

TŁO I ROZWÓJ

Już podczas trwania pierwszej części The Monster Ball Tour na jesieni 2009 roku, RedOne poinformował MTV News, że znów ,,będzie tworzył muzykę” nawiązując tym samym do trzeciego albumu Gagi. Powiedział także, że podczas trwania The Monster Ball Tour Lady Gaga zamierza powrócić do studia z kompletnie nowymi piosenkami. ,,Zamierzamy zacząć, jak najszybciej, jak najszybciej… w przeciągu kilku tygodni. Powinniście poczekać na to. Póki, co jest to tajemnicą. Właśnie to uczyni ten projekt jeszcze bardziej wyjątkowym, kiedy już ujrzy światło dzienne.”- RedOne.

Podczas drugiego tygodnia marca 2010 roku, Gaga wzięła sobie tydzień wolnego, aby pracować nad nową muzyką jeszcze przed tym, jak ponownie wyruszy w trasę koncertową. 26 marca 2010 roku Lady Gaga podczas wywiadu podczas programu The Kyle and Jackie O. Show dla australijskiego radia potwierdziła, że zaczęła już pracować nad swoim trzecim albumem.
Powiedziała:
,,Właśnie pracuję nad tym i stworzyłam już zaczątek tego, więc teraz zamierzam nadal podróżować po świecie tworząc coś naprawdę wspaniałego. Jest to zdecydowanie moje największe dzieło, jakie do tej pory stworzyłam.”

W momencie, kiedy Fernando Garibay na Twitterze został zapytany o swoją przyszłą współpracę z Lady Gagą, odpowiedział, że wszystko wskazuje na to, że znów będzie ona miała miejsce. 28 marca 2010 roku na chatboxie strony gagadaily.com, Lady Gaga stwierdziła, że już napisała pierwszy singiel na swój nowy album. Wspomniała także, że wkrótce ujawni tytuł albumu, ale póki, co nie chciałaby niczego popsuć.

8 kwietnia 2010 roku Lady Gaga wraz z Fernando Garibayem byli widziani, jak kilkakrotnie kierowali się do studia nagraniowego w Sydney w Australii. Gaga także udawała się do studia nagrań podczas dni wolnych od koncertowania. 21 kwietnia 2010 roku prasa ujawniła oświadczenie Akona dotyczące trzeciego albumu Gagi i tego, że niedługo spotkają się, by pracować nad nim.
,,Nagrywa w trasie. Wyjeżdżam z Europy, by pracować z nią nad nowymi piosenkami. Gaga jest dokładnie taka, jak ja. Ma tourbusa ze studiem w środku. Niektóre z piosenek, które słyszałem są naprawdę szalone. Staje się ona coraz większa i lepsza.” ,,Wszystko, co robię pod koniec dnia to słuchanie piosenek Gagi, które napisała i potwierdziła ich obecność na trzecim albumie. Ona i jej producenci powiedzieli, że póki, co pracowali beze mnie, ale ma zamiar do mnie dołączyć z kilkoma niewiarygodnymi piosenkami. Piękno tego procesu zawiera się w tym, że ona dokładnie wie, czego chce, co sprawia, że wszystko staje się dla mnie łatwiejsze.”

1 lipca podczas wywiadu dla Larry King Live, Lady Gaga ujawniła, że płyta nie ujrzy światła dziennego przed świętami Bożego Narodzenia w 2010 roku i tym samym będzie musiała zostać wydana w 2011 roku. W podwójnym lipcowym wydaniu magazynu Rolling Stone Gaga ogłosiła, że tytuł albumu zostanie ujawniony 1 stycznia 2011 roku o północy w formie nowego tatuażu. Została także zacytowana jej wypowiedź dotycząca nowego singla: ,,Ten refren spłynął na mnie, przysięgam, że nawet go nie napisałam. Sądzę, że Bóg omotał mnie nim.”

Wg magazynu Rolling Stone Gaga zaplanowała ogłoszenie tytułu nowego albumu na północ Wigilii Nowego Roku. ,,Myślę, że wytatuuję sobie tytuł albumu i zamieszczę zdjęcie w internecie.” Mówi. ,,Pracuję nad nim od miesięcy i czuję się bardzo silna z powodu tego, że jest już ukończony. Stało się to tak szybko. Niektórym artystom zajmuje to lata, mnie nie. Tworzę muzykę każdego dnia.” Nawiązując do tematu przesłania muzyki albumu Gaga powiedziała, że przemieściła się od pisania na temat poszukiwania sławy przez nią do chytrych dźwięków z groźnymi, prawdopodobnie politycznymi skłonnościami. ,,Dlaczego ciągle mówimy o kampanii ,,Don’t Ask, Don’t Tell”?” pyta. ,,Czyżbyśmy nie rozmawiali na jej temat już od cholernego roku? Doprowadza mnie to do szału. Piekę ciasta od ponad trzech lat-a teraz zamierzam upiec ciasto z naprawdę gorzką galaretką. Przesłanie mojej nadchodzącej muzyki będzie bardziej gorzkie niż kiedykolwiek.”

15 lipca 2010 roku Fernando Garibay zamieścił wpis na Twitterze informujący o tym, że pracował z Gagą. ,,Stało się. Wraz z Lady Gagą właśnie skończyliśmy nagranie z monstrualną proporcją.” 11 sierpnia podczas wywiadu z Ryanem Seacrestem dla radia KISS-FM, Gaga potwierdziła to, że powiedziała fanom, że jej trzeci album jest już skończony, ale właściwie ,,jest tylko w pewien sposób, ponieważ nie mogę powstrzymać się od tworzenia nowej muzyki i być może będę zmuszona do wypuszczenia na rynek dwóch wydawnictw.” Przyznała także, że od momentu, kiedy Prop8 został obalony nie może powstrzymać się od tworzenia muzyki i jeszcze nie wie, co będzie robić w piosenkach, które znajdą się na jej trzecim albumie. Powiedziała także, że jej pragnieniem jest stworzenie innowacyjnego albumu z innowacyjnymi przesłaniem i ma przyjaciół, którzy pomagają jej w wyprodukowaniu albumu. W tych słowach nawiązuje do swych trzech przyjaciół, z którymi pracuje nad płytą i określa siebie i ich, jako ,,Rozbójników”.

18 sierpnia RedOne wypowiedział się na temat trzeciego albumu tymi słowy:
,,Będzie szokujący, szokujący, szokujący! Nigdy nie chcesz oddalić się na zbyt dużą odległość od swojej maski, którą sobie wypracowałeś w przeszłości - ludzie kochają cię z jakiegoś powodu. Ale nieustannie pragniemy dawać im coś z kopniakiem, coś, co będzie sprawiać, że będą powtarzać ,,O Mój Boże! Nie spodziewaliśmy się tego!” Kiedy miałeś okazję usłyszeć ,,Bad Romance” po wydaniu ,,Poker Face” miałeś wrażenie, że jest to najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek słyszałeś. Pragniemy tego typu reakcji. Myślę, że częścią mojej i jej pracy jest sprawianie, by ona ciągle ewoluowała.”

24 sierpnia podczas koncertu w Roger’s Arena w Vancouver, Gaga powiedziała, że jej wytwórnia poprosiła ją, by zrobiła sobie przerwę po trasie koncertowej i nie wydawała nowego albumu, aż do nadejścia lata. Po usłyszeniu utworów z płyty zaakceptowali je i powiedzieli, że krążek powinien zostać wydany na początku 2011 roku.

12 września podczas ceremonii MTV Video Music Awards, Lady Gaga zdobyła nagrodę w kategorii ,,Teledysk Roku” za video do ,,Bad Romance”. Wcześniej obiecała, że ujawni tytuł, jeśli zdobędzie statuetkę w któreś z kategorii. Uczyniła to i zaśpiewała refren tytułowej piosenki.

16 września, Gaga ponownie wypowiedziała się na temat przesłania albumu:
,,Płyta ta jest absolutnie najwspanialszym dziełem, jakie do tej pory stworzyłam i jestem nią bardzo podekscytowana. Przesłanie, melodie, produkcja, znaczenie, wszystko to bardzo dużo znaczy dla mnie i dla moich fanów oraz takie samo znaczenie ma to w moim własnym życiu-płyta jest doszczętnie wyzwolona.”
,,Zdałam sobie sprawę, że mogę zmienić świat, kiedy zaczęłam otrzymywać listy od moich fanów: ,,Uratowałaś mi życie…” ,,Jestem gejem i rodzina mnie odrzuciła…” Moi fani odnoszą się do mnie jednocześnie, jak do zwykłego człowieka i jednocześnie, jak do stworzenia nie z tej ziemi-odnoszą się do mnie, jak do super-człowieka, którym tak naprawdę jestem.”
,,Wszyscy mówią mi, że jestem arogancka, ale moja muzyka jest jedyną rzeczą, jaką posiadam, więc muszę pozwolić sobie na bycie pewną siebie, chociaż w tej jednej rzeczy. Przypuszczam, czego możesz się spodziewać po albumie: dużej ilości hitowych kawałków, które sprawią, że ludzie się posikają.”
,,Beyonce zapytała mnie: ,,Skąd do cholery bierzesz te wszystkie pomysły?” Odpowiedziałam: ,,Nie mam pojęcia pszczółko, po prostu taka się narodziłam.”


Podczas wywiadu z RWD Gaga wspomniała, że ma nadzieję, że jej nowa płyta będzie ponadprzeciętnym wydawnictwem z rockową stylizacją, która ,,trafi do mas”. Gaga pokazując po raz pierwszy utwór pod tytułem ,,You and I” powiedziała, że ma nadzieję, że ,,ze swym przesłaniem trafi do wielu ludzi.”
,,Napisałam tę piosenkę, bo pragnęłam stworzyć piękny utwór i zamierzałam umieścić go na albumie, ale nawet w najmniejszym stopniu nie wskazuje on na brzmienie całej płyty, ta piosenka jest właśnie wielkim rock’n’rollowym hitem. Pokładam w niej nadzieję, że będzie ponadprzeciętnym nagraniem, dlatego zamierzam założyć moją czapkę producenta i umieścić ją w miejscu, gdzie czuję, że dotrze do większej publiczności.” ,,Ma piękny, piękny tekst i melodię.”

Podczas wywiadu dla Entertainment Weekly, Elton John wypowiedziała się na temat albumu.
,,Uwielbiam ją i uwielbiam jej zdolności do pisania tekstów piosenek. Istnieje szansa, że stworzymy wspólnie utwór, który trafi na jej album, ale ona jest tak zajęta, ja jestem bardzo zajęty, nigdy nie mamy okazji się spotkać! Ale jej nagranie - jest cholernie zaskakujące! ,,Born This Way”, które jest tytułowym utworem zbije z piedestału ,,I Will Survive” Glorii Gaynor. Jest to nowym ,,I Will Survive”. Było to hymnem gejów. Natomiast ,,Born This Way” jest nowym hymnem wszystkich gejów. Właściwie nie jest to hymn tylko dla gejów - może to dotyczyć każdego.”

Menadżer Gagi, Troy Carter wypowiedział się na temat albumu podczas wywiadu dla Billboard Touring Conference and Awards.
,,Właśnie zaczęliśmy pokazywać muzykę wytwórni. Jesteśmy tym bardzo podekscytowani. Zaczynamy ją także pokazywać innym ludziom i obserwujemy ich reakcje, odwaliła ona kawał dobrej roboty, naprawdę kawał dobrej roboty.” ,,Więc, wiesz nie chodzi o to, z którego punktu widzenia patrzę na biznes, w większym stopniu chodzi tu o to, w którym kierunku pod względem kreatywności zwraca się ona i ten biznes, który został stworzony wokół jej osoby jest pod każdym względem unikatowy. Nie ogłosiliśmy daty… Nie… Wkrótce nadejdzie.”

RedOne także wypowiedział się na temat albumu stwierdzając: ,,Uważam, że ten album definiuje jej wolność. Ten krążek pod każdym względem przypomina mi wolność… Ta płyta w 100% należy do niej.”,,Chcąc być szczerym w moim mniemaniu ten album przedstawia zbyt dużą wartość, by o nim mówić. Kiedy już się ukaże, usłyszysz go i sam dokonasz wyboru. Uważam, że go pokochasz. Ale póki, co jest dla mnie zbyt cenny, by o nim mówić. To czyste szaleństwo.”

Akon wypowiadając się na temat albumu w wywiadzie udzielonym MTV News stwierdził, że ta płyta jest kompletnie inna od wszystkiego, co Gaga robiła do tej pory i czuje, że jest ,,to tylko przedsmak tego, co ukaże się w późniejszym czasie.”

Podczas wywiadu dla MTV News, (były) przyjaciel Gagi, Perez Hilton mówił:
,,Krążek ten jest Gagowym ,,Like a Prayer” i niech uzna to za największy komplement od osoby, która jest największym fanem Madonny, jaki kiedykolwiek stąpał po ziemi. Powiedziałem jej, że ta płyta stanowi jej ,,Like a Prayer” i uznała to za naprawdę wielką pochwałę, a mnie korci, by powiedzieć coś więcej. Najcudowniejsze w tym wszystkim jest to, że ,,Born This Way” w prawdziwym sensie stanowi ciało sztuki i wszystkie piosenki składają się w jedną całość. Wydaje mi się, że stworzyła ona na nowo ten świat lub przemieniła go wraz z fanami i wszystkie te utwory zamieszkują właśnie tą rzeczywistość. Właśnie to jest tak wyjątkowe. Piosenki, album, teledyski zmienią kulturę. Uratuje on wiele istnień ludzkich i poderwie ludzi do tańca.”
Peraz po usłyszeniu całości albumu stwierdził, że fani zostaną zmiecieni z powierzchni ziemi. ,,Nie jest to to, czego wszyscy oczekują, jest to więcej niż ktokolwiek się spodziewa,” powiedział. ,,Będzie niesamowity. Nie mogę się doczekać aż wszyscy usłyszą tą muzykę, ale do tego momentu pozostaje jeszcze dużo czasu. Maj nie kryje się za rogiem.”

O północy w Sylwestra, Gaga na Twitterze zamieściła zdjęcie, które miało promować album. Powiedziała także, że wydanie albumu zaplanowane jest na 23 maja 2011 roku, a pierwszy singiel ukaże się 13 lutego.

14 lutego 2011 roku nowy plakat przestawiający Gagę mającą na policzkach i czole różnego rodzaju protezy pojawił się na ulicach San Francisco. Słowo GAGA widnieje pod zdjęciem wraz z datą wydania - 5†23†11. 9 kwietnia 2011 roku, Gaga wyjawiła, że książeczka, którą dołączy do albumu jest gotowa. Podczas wywiadu dla SHOWStudio, Gaga na pytanie, jak zatytułowany byłby film opowiadający jej własne życie odpowiedziałaby, że nosiłby właśnie tytuł ,,Born This Way”.
2 maja 2011 roku Gaga podała do publicznej wiadomości zarówno tracklistę do standardowej edycji, jak i do tej specjalnej.

Podczas wywiadu dla Hollywood Reporter, Garibay wypowiedział się temat tego, jak to jest nagrywać z Gagą podczas trasy koncertowej.
,,Będąc szczerym, ona nieustannie pracuje, więc musimy za nią nadążać. Jeśli wpadnie na jakiś pomysł musimy być w danym miejscu gotowi, by utrwalić ten moment, właśnie z tego powodu posiadamy każde możliwe oprogramowanie-posiadamy laptopy, na których możemy utrwalić coś na gorąco udając się na scenę i posiadamy większe studio w tourbusie. Kiedy mamy potrzebę wyizolowania wokali nagrywamy je właśnie tam, gdzie jest ciszej. Ewentualnie kiedy mamy parę dni przerwy udajemy się do prawdziwego studia i tam prześwietlamy nasze pomysły. Cały ten proces przypomina mi to, jak nagrywały zespoły-legendy w latach 70. Kiedy wszystko było tworzone podczas niekończących się sesji w studiach nagraniowych. Tak właśnie to czuję. Wydaje mi się, że kreujemy coś naprawdę wspaniałego.”
,,Jej głos jest tak potężny. Nie przesadzając może on zostać utrwalony za pomocą dosłownie wszystkiego, na laptopie lub za pomocą mikrofonu. Zabawne jest to, że nawet wokale nagrane na jej laptopie z pomocą mikrofonu używanego przez zespoły grające w garażach kończą na albumie. Czasami poświęcamy jakość dla samego występu, ponieważ istnieje pewna magia w momencie, gdy głos po prostu brzmi tak, jak powinien. Pracowaliśmy bardzo ciężko nad wszystkim, co potrzebowało naprawy pod względem dźwiękowym.”

Garibay dyskutował także na temat tego, jak zapobiegają wyciekaniu materiałów.
,,Ekstremalne kroki zostały podjęte. Byliśmy w trasie przez rok i dwa miesiące i z tego powodu mieliśmy do czynienia z niezliczoną ilością prób wdarcia się na nasze konta e-mail, na nasze konta na Twitterze, na nasze konta na Facebooku, na wszystko co nas otaczało. Stanowiliśmy cele. Wszystko, co robiliśmy zawierało się w tym, że upewnialiśmy się, czy nasze komputery są odłączone od sieci przez cały czas - żaden z komputerów, na których pracowaliśmy nawet przez chwilę nie był połączony z Internetem. Byliśmy także bardzo ostrożni co do tego, gdzie zostawiamy nasze dyski twarde i urządzenia do przechowywania danych. Nigdy nie zostawialiśmy ich w widocznym miejscu.”

,,Nie byłoby to w porządku, gdy jeden z naszych szkiców miałby zostać wydany, ponieważ stanowi on tylko szkic. Czynią po sprawiedliwości całość powinna zostać wydana. Pomimo tych wytycznych byliśmy bardzo przezorni tworząc ten album, odnosi się to do tego, że nie poświęcilibyśmy naszej kreatywności z tego samego powodu, dla którego nie możemy poświęcić bezpieczeństwa. Jest to zabawne, bo teraz po zakończeniu trasy czuję się lżejszy, bo nie muszę nosić ze sobą całego swojego sprzętu przez cały czas. Przypomina to trochę noszenie portfela, staje się to po prostu częścią ciebie.”

Garibay także wypowiedział się na temat tego, co sądzi o ,,osobach, które współtworzyły” piosenki na ten album: ,,Nie potrzebuje ona nikogo, aby pomógł jej w napisaniu hitowej piosenki. Wielokrotnie są one w 100% jej. Jest ona na tyle hojna, aby dać producentom, którzy pracowali nad tym albumem odsetek możliwości w napisaniu piosenek i wszystko to, co robimy zawiera się w kilku ustaleniach poczynionych wspólnie lub niewielkich zmianach w paru wersetach.”

Garibay także wyjaśnił na czym polega proces przemiany albumu:
,,Przygotowywaliśmy średnio 50 wersji każdej piosenki ze względu na to, że jest ona do tego stopnia perfekcjonistką. Pragnęła dać fanom produkt najlepszej jakości, jaka jest tylko możliwa do osiągnięcia. Porównałbym to do pracy nad 5 albumami jednocześnie. Było tyle pracy, nie spałem przez jakiś miesiąc, ucinałem sobie tylko drzemki co jakiś czas. I kiedy nie była zadowolona z żadnej wersji i chciała zacząć od początku to ja musiałem być tym jedynym, który gotowy był to zrobić. Stało się to kilka razy - musieliśmy przedrzeć się przez te wszystkie wersje zanim piosenka ewoluowała w finalny produkt. W jej głowie dzieje się coś takiego: ,,Chcę usłyszeć cały utwór w wersji rockowej, chcę usłyszeć cały utwór w wersji tanecznej, chcę usłyszeć cały utwór w wersji techno, chcę usłyszeć cały utwór w wersji New Wave.” I kiedy już usłyszy i ujrzy kolory, z którymi pracuje w końcu jest ci w stanie pomóc namalować ostateczną wersję. Tak to właśnie działa. Nie możesz dotrzeć do finalnego punktu w jej głowie bez indywidualnego naszkicowania każdego obrazka lub wypróbowania każdego koloru. W ten sposób dostrzegasz, czym tak naprawdę są możliwości.”
 

OKŁADKA

Okładka albumu została została ujawniona 17 kwietnia 2011 roku. Zawierała ona Gagę zamienioną w motocykl. Pseudonim Gaga nie pojawił się na okładce - jedynym tekstem jest monochromatyczny tytuł wzdłuż górnej krawędzi okładki wykonany w czcionce Akzidens-Grotesk. Powiększona edycja zawiera zbliżenie na twarz Gagi wraz z tytułem albumu umieszczonym w prawym górnym rogu wykonanym w czcionce Impact. Zdjęcie użyte na okładce zostało zrobione 14 grudnia 2010 roku podczas tej samej sesji, co zdjęcie promujące singiel ,,Born This Way”.

W Gagavision numer 42. Podczas spotkania Haus Of Gaga możemy zobaczyć Gagę wyjaśniającą to, że nienawidzi słowa ,,deluxe” i nie chce, by pojawiło się ono na okładce. Na Amazon.com tę edycję albumu określa się, jako ,,powiększona”. Na iTunes Store, edycja ta nazywana jest tą, która zawiera dodatkowe utwory.
,,Wizja ta pokazuje mnie podczas niekończącej się podróży. Jestem pojazdem. Jestem pojazdem dla wszystkich pomysłów. I ani nie oddalam się od nich, ani nie wychodzę im naprzeciw. Jestem po prostu w niekończącym się stanie kreatywności.”- Lady Gaga dla E!News.
 

WYDANIE I PROMOCJA

,,Born This Way” zostało wydane na całym świecie 23 maja 2011 roku. Edycja specjalna została wydana tego samego dnia wraz z trzema dodatkowymi utworami i pięcioma remiksami. Podczas przemowy podczas odbierania nagrody za Teledysk Roku dla ,,Bad Romance” na ceremonii MTV Video Music Awards, Gaga ogłosiła tytuł albumu po tym, jak zadeklarowała, że go ujawni tylko wtedy, gdy wygra jedną ze statuetek. Rewelacja ta została poprzedzona zaśpiewaniem kilku wersów z tytułowej piosenki ,,I’m beautiful in my way, ‘couse God makes no mistakes, I’m on the right track baby, I was born this way.” Jako prezent na święta Gaga wraz z wybiciem północy w Sylwestra za pomocą Twittera ujawniła datę wydania albumu i singla go promującego. Wraz z tym ogłoszeniem pojawiła się także czarno-biała fotografia, na której Gaga ,,jest naga od pasa w dół z rozwianymi włosami paradująca dumnie w kurtce z napisem ,,Born This Way” wykonanym z oślepiającej biżuterii.”

Podczas występu z balladą pt. ,,You and I” podczas koncertu Today’s Toyota Concert Series w lipcu 2010 roku, Gaga potwierdziła, że utwór ten znajdzie się na albumie, ale w tym samym momencie odsłoniła całą prawdę o tej piosence mówiąc, że ,,posiada ona kompletnie inne brzmienie od reszty albumu.” Utwór ten od tej pory został także dodany do jej tracklisty podczas trasy koncertowej The Monster Ball Tour. W późniejszym czasie w nietypowy dla siebie sposób ujawniła całość słów do piosenki ,,Born This Way” zamieszczając je na swoim oficjalnym koncie Twitter pod koniec stycznia 2011 roku. Tytuły pięciu piosenek, które znalazły się na albumie zostały ujawnione w marcu 2011 roku podczas wywiadu dla magazynu US Vogue.

W celu promocji albumu, Gaga wydała także piosenki na serwerze Farmville. Zynga stworzył jej własną farmę i zadania, który musiały zostać wypełnione, aby odblokować przesyłanie dla trzech niesłyszanych nigdy wcześniej piosenek z albumu. Odbywało się to od 17 do 19 maja 2011 roku.
18 maja, fani pochodzący z UK dzięki Metro.co.uk mieli okazję usłyszeć krótką zapowiedź każdej piosenki, która będzie znajdowała się na standardowej edycji tego albumu. Było to pierwsze i jedyne miejsce, gdzie można było dostać odsłuchać krótkie fragmenty wszystkich piosenek przed wydanie albumu.

KONTROWERSJE

Z powodu motywów religijnych i słów nawiązujących do religii w takich piosenkach, jak ,,Judas”, czy chociażby w tytułowym utworze ,,Born This Way” w wersie ,,God makes no mistakes” (,,Bóg nie popełnia błędów”) libański rząd zakazał sprzedaży albumu i przechwycił tysiące jego kopii podczas przekraczania granic Libanu. Rząd mniemał, że album ten stanowi ,,ofensywę dla chrześcijaństwa”. Utwór "Government Hooker" nie pojawił się na chińskiej wersji albumu "Born This Way". 

HONESTY BOX

12 maja, Gaga i niektóre z jej funclubów zawarli porozumienie noszące nazwę ,,Honesty Box” (,,Pudełko Szczerości”). Jest to konto e-mail (monstermail@ladygaga.com), gdzie fani mogą nadsyłać anonimowe informacje dotyczące przecieków z albumu gwarantując tym samym, że żadne przecieki nie dostaną się rozpowszechnionej dystrybucji. Jest także powiedziane, że właściciel materiału nie zostanie zaatakowany, ale zatrzymamy w zgodny z prawem i pełen szacunku sposób.

HISTORIA WYDAWNICTWA

Dwie wersje albumu trafiły do sprzedaży: pierwsza z nich nosi nazwę ,,Standardowej Edycji” (jedno CD), która zawiera w sobie czternaście utworów i druga wersja określana, jako ,,Edycja Specjalna” (dwa CD), która zawiera trzy dodatkowe utwory(wszystkie utwory zamykają się w liczbie siedemnastu) i drugie CD z pięcioma remiksami. Tracklisty do obydwóch wersji płyty zostały wydane przez Gagę dnia 2 maja 2011 roku. W zależności od miejsca (regionu) i/lub wyboru sklepu dodatkowe remiksy zostały dodane do każdej wersji. Wszystko zostało wydane dnia 23 maja 2011 roku. Specjalna edycja albumu została wydana na płycie winylowej w Północnej Ameryce.
 

SPRZEDAŻ INTERNETOWA

Po raz drugi, Lady Gaga Web Store wydało ekskluzywny pakiet ,,Born This Way”. Także ekskluzywnie sprzedawali limitowaną edycję pendrivów i limitowana edycję kolekcjonerską. Born This Way - The Collection składa się z dwóch zestawów (Born This Way i Lady Gaga Presents: The Monster Ball Tour at Madison Square Garden) i kartonową okładkę płyty (Born This Way - The Remix). Każda z płyt zawiera indywidualną sobie książeczkę nie mającą żadnego tekstu na okładce. Zestaw ten zawiera także ekskluzywne fotografie wykonane przez Nicka Knighta.

by @tyra_06

 

 


#!/usr/bin/php
cron