THE FAME BALL TOUR


The Fame Ball Tour to pierwsza międzynarodowa trasa koncertowa Lady Gagi, promująca debiutancki album artystki - THE FAME. Widowisko zostało ogłoszone w styczniu 2009 roku, a pierwszy koncert odbył się juz 12 marca tego samego roku w San Diego, w USA. Podczas trasy, oprócz Ameryki Północnej, Gaga odwiedziła także Azję, Australię z Oceanią oraz kraje Europy Zachodniej. Tournee zakończyło się 29 września 2009 roku w Waszyngtonie. Artystka dała łącznie 69 koncertów: 24 w Ameryce Północnej, 8 w Azji, 28 w Europie oraz 9 w Australii i Oceanii.

MY NAME IS LADY GAGA... AND THIS IS MY HAUS!

Widowisko było podzielone na cztery akty, z których każdy był poprzedzany przerywnikiem filmowym bądź muzycznym. Pierwszy akt rozpoczynał się filmem "The Heart", w którym artystka wcielała się w alter ego Candy'ego Warhola. Sekwencja filmowa skupia się generalnie wokół słów wypowiadanych przez Lady Gagę: "Pop ate my heart", które w pewnym stopniu mozemy uznać za jej ówczesne artystyczne motto. Film kończy się sceną, w której okularu Gagi upadaja i płoną. Finałową scenę poprzedzają słowa artyski: "My name is Lady Gaga... And this is my Haus!", które są zarazem bezpośrednim wprowadzeniem do show.
Po zakończeniu pierwszej sekwencji filmowej, Gaga rozpoczyna koncert utworem Paparazzi. Artystce towarzyszą tancerze, którzy pod osłoną szklanych elementów przypominających wielkie tarcze obronne, tworzą coś w rodzaju przestrzennej, kryształowej platformy. Wraz z rozwojem akcji utworu, platforma "rozpada" się za sprawą tancerzy, dając przy tym wrażenie majestatycznej eksplozji geometrycznej, w centrum której oczywiśćie znajduje się Lady Gaga. Utwór kończy się serią licznych kliknięć aparatu robiącego zdjęcia. Krytycy muzyczni określili tę część występu, jako obsesje Gagi na punkcie sławy.
W dalszej części pierwszego aktu, artystka wykonuje utwór Lovegame. Jako rekwizytu do tej piosenki, Gaga używa doskonale znanego wszystkim fanom artystki kija dyskotekowego - disco stick, który notabene towarzyszył piosenkarce w czasie następnej trasy koncertowej oraz licznych występach promujących singiel). Po zakończeniu piosenki mozemy usłyszeć fragment remixu z gościnnym udziałem Marilyna Mansona oraz legendarne już wyrażenie: "Now dance you motherfukers!" (które podobnie jak disco stick towarzyszyło Gadze na The Monster Ball Tour oraz na The Born This Way Ball Tour).

POP ATE MY HEART... AND THEN HE SWALLOW MY BRAIN..

Pierwszy akt kończy się utworem Beautiful, Dirty, Rich, po którym Gaga znika ze sceny aby przygotować się za kulisami do następnej części show, którą zwiastuje kolejny przerywnik filmowy "The Brain" (podczas którego piosenkarka ponownie wciela się w postać Candy'ego Warhola). Gaga szczotkując włosy ponownie podkreśla swoje zamiłowanie muzyką pop mówiąc "Pop ate my heart... and then he swallowed my brain", co jest nawiązaniem do słów jakie Gaga wypowiedziała w poprzednim interlude. Artystka wypowiada także słowa ukierunkowane w strone sławy: "I want fame!".
Po przerywniku filmowym Gaga wraca na scenę w nowym stroju i rozpoczyna się drugi akt. Podczas tej części występu artystka wykonuje trzy utwory: "Money Honey", "Eh, eh(Nothing Else I Can Say)" oraz "The Fame" (podczas której Gaga obala kapeluszem domino). Ten akt kończy się sekwencją muzyczną, zmixowaną przez DJa i zarazem przyjaciela Lady Gagi - Space Cowboy'a.
W trzeciej części show Lady Gaga wykonuje dwie piosenki przy akompaniamencie fortepianu. Pierwszą z nich jest całkowicie nowy, niepublikowany nigdy wcześniej utwór - Future Love, podczas którego piosenkarce towarzyszy manekin emanujący światłem, z którym Gaga wchodzi w szereg różnorakich interakcji (na przykład kładzie dłoń manekina na fortepianie udając, że gra on razem z nią). Następnie artystka wykonuje akustyczną wersję utworu Poker Face, co jest jednocześnie zakończeniem trzeciego aktu.
Czwarty i zarazem ostatni akt rozpoczyna ostatni już przerywnik filmowy: "The Face Film", w którym ponownie mozemy zobaczyć artstkę wcielającą się w rolę Candy'ego Warhola. W tej części piosenkarka wykonuje swój debiutancki singiel Just Dance, utwór Boys, Boys, Boys oraz albumową wersję piosenki Poker Face, która jest zarazem utworem zamykającym widowisko.

Oto setlista amerykańskich koncertów:

I. The Heart Film
1. Paparazzi
2. LoveGame
3. Beautiful, Dirty, Rich
II. The Brain Film
5. Money Honey
6. Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)
7. The Fame
III. "Space Cowboy" Interlude
8. Future Love
9. Poker Face (accoustic version)
IV. The Face Film
10. Just Dance
11. Boys, Boys, Boys
13. Poker Face

W europejskiej oraz azjatyckiej części trasy formuła show uległa pewnym modyfikacjom; mianowicie: zmienia została kolejność wykonywania niektórych utworów, The Face Film stał się wprowadzeniem do III aktu, a zamiast utoru Future Love Lady Gaga wykonywała utwór Brown Eyes.

Poniżej szczegółowa setlista koncertów z tej części trasy:

I. The Heart Film
1. Paparazzi
2. LoveGame
3. Beautiful, Dirty, Rich
II. The Brain Film
5. The Fame
6. Money Honey
7. Boys, Boys, Boys
III. The Face Interlude
8. Just Dance
9. Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)
IV. Band Introduction
10. Brown Eyes
11. Poker Face (accoustic version)
12. Poker Face

Lady Gaga podczas trasy wykonywała również takie utwóry jak: Fashion, fragmenty utworu Quicksand (piosenka, którą Gaga napisała dla Britney Spears), a także fragment utworu Kayne Westa pt. Heartless.

FASHION.. PUT THIS CLOTES ON ME... CZYLI TROSZECZKĘ NA TEMAT MODY

The Fame Ball Tour to widowisko kładące ogromny nacisk na wyszukane oraz oryginalne elementy modowe. Lady Gaga prezentuje się fanom w niezwykłych futurystycznych kreacjach, które wygladają jakby były z innej galaktyki, co czyni show wyjątkowym oraz niepowtarzalnym. Artystka w trakcie trwania koncertu zmienia strój kilka razy, co znacznie odświeża całe widowisko. Jedną z najbardziej charakterystycznych kreacji, jakie mieliśmy okazje zobaczyć na koncertach jest bez wątpienia wcześniej wspomniany strój wykonany z pęcherzyków powietrza. Jest to jedna z najbardziej znanych kreacji( zaraz obok sukienki z mięsa, stroju z Kermitów oraz sukienki z Hello Kitty) w jakich mogliśmy do tej pory zobaczyć Gagę. Między innymi mogliśmy również zobaczyć srebrno-czarny strój o geometrycznym kroju, pokryty drobnymi ktyształkami, niebieską sukienkę z błyskawicą, żónkilowo-żółtą kreację oraz kostium z czapką admirała, na której widniał napis GAGA wykonany z kryształków.


THE STAGE

Elementy scenograficzne na The Fame Ball Tour prezentowały się dość skromnie, aczkolwiek niewątpliwie przyciągały widza swoją prostotą, starannym wykonaniem oraz godną uwagi wizualizacją. Główna scena nie była imponujących rozmiarów. Przypominała coś w rodzaju nowoczesnego, modernistycznego teatru, który tylko czekał na to, aż artysta wykona swój spektakl na jego deskach. Po bokach znajdowały się elementy nagłośnienia oraz mniejsze telebimy na których były wyświetlane przerywniki filmowe. Największy telebim był natomiast umieszczony w centralnym punkcie sceny.

Podczas show, Gaga wykorzystywała rożnorakie rekwizyty sceniczne. Mogliśmy zobaczyć wspomniane wcześniej elementy takie jak szereg kryształowych tarcz tworzących platformę przestrzenną, pałkę dyskotekową "disco stick" czy świecącego manekina, który "grał" razem z Gagą na fortepianie przy utworze Future Love. Godne uwagi są także elementy oświetlenia, które znakomicie oddawało emocje towarzyszące poszczególnym utworom wykonywanym przez Gagę.

OCENY KRYTYKÓW

Krytycy muzyczni i recenzenci pozytywnie ocenili widowisko. Całość show uznali za bardzo innowacyjne oraz nowoczesne. Docenili również walory wokalne Lady Gagi, uznając, że jej głos znacznie odświeża show. The Fame Ball Tour bez wątpienia był idealnym startem, jaki tylko mogłaby sobie wymarzyć debiutująca artystka.

THE FAME BALL TOUR DVD

Oficjalne DVD do trasy nigdy nie zostało nagrane, jednakże na łamach serwisu youtube można znaleźć wiele filmików bardzo dobrej jakości, które zostały nagrane podczas europejskiej części trasy. Śmiało można przyrównać je do zastępczego DVD, z którym każdy fan powinien się zaznajomić.

by @Gang


#!/usr/bin/php
cron