Co zrobić żeby lepiej się uczyć? Porady do szkoły lub na studia
Data publikacji 16 listopada 2020
Co jakiś czas nachodzi na nas ponura chmura demotywacji. Tracimy entuzjazm do nauki, co skutkuje niesatysfakcjonującymi wynikami. Czasami niezrozumienie jakiegoś zagadnienie wpływa na nas jeszcze gorzej, ponieważ podkreśla naszą niekompetencje i dokłada pracy. Wtedy zachodzi pytanie – co zrobić żeby lepiej się uczyć?
Znajdź odpowiednie miejsce do nauki
Podstawą, która pomaga w skupieniu jest odnalezienie swojego cichego miejsca, w którym można się pouczyć. Dla każdego może być to inna przestrzeń. Kawiarnia, cichy kąt w domu, biblioteka miejska, park – wszystkie te miejsca determinuje kameralna atmosfera. W cichej kawiarni można usiąść gdzieś z boku z książkami i pijąc przepyszną kawę, chłonąć również wiedzę.
W domu nie zawsze możemy się skupić, ponieważ w tym miejscu czeka na nas pełno obowiązków jak pranie, obiad, czy kontakt z członkami rodziny. Warto wtedy wygospodarować sobie osobną przestrzeń, założyć słuchawki i zanurzyć się w świecie nauki.
Dla osób czerpiących motywację od innych ludzi świetnie sprawdzi się biblioteka lub czytelnia jako miejsce nauki. Tam jest nie tylko cicho i przyjemnie, ale otaczają nas osoby również chcące się czegoś nauczyć. Uczniowie, maturzyści, studenci, ludzie udzielający korepetycji. Wszystko to wpływa pozytywnie na naszą chęć do nauki. Chcąc się zupełnie odciąć od towarzystwa można założyć słuchawki i w taki sposób skupić się na swoim materiale.
Obudź w sobie zainteresowanie tematem
Są przedmioty, które wchodzą nam do głowy łatwiej albo trudniej. Każdy ma jakiegoś swojego konika i przedmiot, w którym jest dobry. Co jednak zrobić, gdy trzeba podciągnąć się właśnie z tego mniej nas interesującego?
Czasami kwestia ciekawości przedmiotu zależy od osoby, która wykłada nam ten przedmiot. Miło jest, gdy nauczyciel albo wykładowca staje się naszym mentorem i prowadzi nas przez ścieżkę wiedzy, ale czasami sami musimy się wobec tego zmotywować. Wtedy należy odnaleźć jakieś zagadnienie, które nas szczególnie zainteresuje.
Każda dziedzina nauki to syntetyczna całość, a nie osobne tematy, które ktoś polubi albo nie. Na fizyce lubiąc tematy astronomiczne i tak za wiele nie zdziałamy, nie angażując się w podstawy przedmiotu jak wyliczenia i wzory. Musi nam przyświecać ważna myśl, że poznając zagadnienia, które nieszczególnie nas interesują, to one właśnie pomagają nam zrozumieć właśnie to co nas ciekawi.
Notatki
Własnoręcznie sporządzone notatki pomagają skondensować naszą wiedzę. Podczas notowania mechanicznie zapamiętujemy zapisywane rzeczy, co później ułatwia uczenie się ich. Używanie kolorowych długopisów pomoże w pewien sposób nabrać nasz mózg. Zapamiętujemy pewne zwroty poprzez kolory, które nam towarzyszą, co w głowie tworzy wizualną mapę myśli notatek. W ten sposób wystarczy chwila by odszukać w pamięci pasującą rzecz i poprawie odpowiedzieć na pytanie.