Kto może być poręczycielem- zasady i prawa.
Data publikacji 21 grudnia 2020
Zabezpieczenie poręczeniem kredytu spotkać można już rzadko, ale nadal w niektórych sytuacjach poręczenie kredytu jest konieczne. Ma to na celu zwiększenie kwoty kredytu lub otrzymanie lepszych jego warunków. Skorzystać może na tym pożyczkobiorca, ale poręczyciel może stracić.
Kto to jest poręczyciel
Poręczyciel kredytu inaczej żyrant jest osobą, która poświadcza bankowi, że osoba ubiegająca się o kredyt jest godna zaufania i że odda pożyczoną kwotę w terminie.
Żyrant swoim poręczeniem deklaruje, że bank może zgłaszać do niego niepłacenie rat i wymaga by on je zapłacił. Poręczenie kredytu upewnia bank, że kredytobiorca będzie spłacał go w terminie, ponieważ nie będzie chciałby ktoś inny miał przez niego problemy i spłacał nie swój dług.
Aby zostać poręczycielem trzeba podpisać umowę poręczenia w obecności pracownika banku.
Kto może być poręczycielem?
Poręczycielem wekslowym lub cywilnym musi być osoba dorosła, która posiada zdolność finansową. Często banki wyznaczają górna granicę wieku żyranta i w każdym z banków może być ona różna. Oczywiste jest, że im starsza osoba zostanie żyrantem tym ryzykowne jest podpisanie z nim umowy poręczenia. Żyrant nie musi być spokrewniony z pożyczkobiorcą. Najczęściej na poręczyciela wybiera się jednak kogoś z rodziny, partnera lub najbliższego przyjaciela.
Osoba poręczyciela musi mieć wysoką zdolność kredytową. Jej konkretna wielkość zależna jest od wysokości pożyczki i ilości jej rat.
Poręczenie kredytu ma na celu zapewnienie, że jeśli pożyczkobiorca nie spłaci swojego zobowiązania żyrant będzie w stanie pokryć całość pożyczki wraz z odsetkami. Bank sprawdzi zdolność kredytową żyranta na podstawie jego przychodów, jego dotychczasowych zobowiązań, kosztów utrzymania, wieku, wykształcenie oraz rodzaju zatrudnienia.
Prawa żyranta
Poręczyciel nie tylko ma obowiązki wobec banku, ale ma również swoje prawa. Ma on prawo do informacji na temat stanu pożyczki pożyczkobiorcy i mieć wgląd do spłacanych rat. Jeśli kredytobiorca spóźnia się z płatnością raty musi on poinformować o tym żyranta. Poręczyciel w poręczeniu cywilnym ma prawo się z niego wycofać za zgodą banku i kredytobiorcy, lecz tylko wtedy gdy kredytobiorca nie zalega z żadną ratą.
Poręczenie a zdolność kredytowa
Jeśli pożyczka spłacana jest w terminie przez pożyczkobiorcę i żyrant nic nie musi na nią wpłacać to mimo to ma ona niekorzystny wpływ na zdolność kredytową żyranta. Mimo że nie spłacamy zadłużenia pożyczkobiorcy to nasza zdolność kredytowa obniża się jeśli sami chcemy wziąć kredyt.