Czy cukier szkodzi?
Data publikacji 22 grudnia 2020
Zdrowie jest najważniejsze. Każdy się z tym zgodzi. Zdrowie jest również bezcenne. Za wszystko inne jesteśmy w stanie zapłacić. Natomiast zdrowia nie kupimy za żadne pieniądze. Warto więc dbać o siebie, odpowiednio się odżywiać i zapewnić naszemu ciału odpowiednio dużo ruchu. To jak teraz się odżywiamy i dbamy o nasze ciało będzie skutkować w przyszłości. Tylko, że wtedy może być już za późno.
Często pytamy czy cukier szkodzi? Słyszymy wówczas odpowiedź, że nadmiar cukru oczywiście szkodzi. Natomiast i tak codziennie sięgamy kilkakrotnie po cukier.
Przede wszystkim należy podkreślić, że cukier jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiednia ilość cukru pozwala bowiem zaopatrzyć organizm w energię, która jest nam potrzebna codziennie by sprawnie funkcjonować. Jednakże, nadmiar spożywanego cukru może prowadzić do licznych chorób. Dlatego też przyjmuje się, że nie powinno się przekraczać 5% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Jakie choroby powoduje nadmiar cukru
Nadmiar spożywanego cukru szkodzi. I to szkodzi bardzo poważnie. Nadmiar cukru przyczynia się do powstania wielu chorób.
Cukier przede wszystkim powoduje:
– otyłość
– nadwagę
– choroby nowotworowe
– wzrost podatności na infekcje
– próchnicę zębów
– obniża odporność
– zaburzenia gospodarki lipidowej w organizmie
– zaburzenia łaknienia
– zaparcia
– szybsze starzenie się skóry
– zwiększone ryzyko chorób serca
– cukrzycę typu II
Nie bez powodu zatem cukier uważany jest jako cichy zabójca. Jego nadmierne spożycie powoli potrafi doprowadzić do poważnych zaburzeń, czego skutkiem mogą być przykre konsekwencje. Dlatego też, im szybciej ograniczymy cukier w naszym organizmie tym lepiej. Początkowo ograniczenie cukru może być trudne, natomiast po pewnym czasie nawet kawa bez cukru potrafi smakować.
Czym warto zastąpić cukier?
Na szczęście cukier możemy zastąpić innymi składniki, wówczas niedobór cukru nie będzie tak bardzo odczuwalny. Obecnie rynek oferuje duża zamienników cukru – są to naturalne i sztuczne składniki. Oczywiście, naturalne składniki są lepsze i zdrowsze.
Pożądanym zamiennikiem cukru jest stewia. Jest to bardzo popularny zamiennik, który pozytywnie wpływa na metabolizm glukozy w organizmie. Stewia nie powoduje również powstanie płytki nazębnej, natomiast obniża ciśnienie u osób chorujących na nadciśnienie.
Warto również zastąpić cukier melasą, syropem z agawy, miodem czy też słodem jęczmiennym. Z miodem natomiast należ uważać – w wysokich temperaturach traci swoje drogocenne właściwości. Miodu nie należy przyjmować w dużych ilościach ponieważ jest on bogaty w glukozę i fruktozę.