Jak często można farbować włosy?
Data publikacji 22 listopada 2020
Koloryzacja włosów to zabieg, na jaki kobiety decydują się najczęściej, szczególnie w Polsce, gdzie uwarunkowania geograficzne sprawiają, że naturalny kolor włosów większości osób nie jest zbyt atrakcyjny. Niestety, zabieg ten jest dla pasm poważnym obciążeniem i najczęściej staje się przyczyną ich osłabienia lub nawet poważnych zniszczeń. Kluczem do uniknięcia tego jest między innymi zastosowanie się do zasad na temat częstotliwości wykonywania tego zabiegu.
Im radziej tym lepiej
Idealna jest sytuacja, w której włosy farbuje się tylko raz, a potem tylko pokrywa środkiem koloryzującym odrosty. W praktyce jednak ma to miejsce dość rzadko, z tego prostego powodu, że kolor spiera się, a także blaknie, tracąc głębię, blask i po prostu atrakcyjny wygląd. Dotyczy to koloryzacji na wszelkie kolory, ale szczególnie może dawać się we znaki paniom, które farbują się na rudo. Kobiety rozjaśniające włosy zaś najłatwiej mogą tego uniknąć – zresztą ponowne rozjaśnianie jest bardzo niepolecane, gdyż jest to zabieg mocno inwazyjny. Warto zatem więc tylko rozjaśniać odrosty, a jeśli blond na pozostałych włosach traci ładny wygląd, skupiać się między innymi na niwelowaniu pojawiających się żółtych odcieni.
Kiedy nie można uniknąć farbowania całych włosów, trzeba to robić tak rzadko, jak tylko możliwe, a także stosować się do pewnej zasady. Mianowanie, najpierw należy farbować odrosty, a dopiero pod koniec czasu trzymania farby na głowie nakładać ją, na krótki czas, na resztę włosów. Pozwoli to zminimalizować ryzyko silnego wysuszania i zniszczeń.
Jak często można farbować włosy, by ich nie zniszczyć?
Specjaliści zalecają, by koloryzować włosy co kilka tygodni. Oczywiście kwestia ta jest uwarunkowana indywidualnie, zależy między innymi od tempa rośnięcia włosów, a także częstotliwości ich mycia – jeśli jest ona duża, farba spiera się szybciej. Chcąc zatem zaoszczędzić swym pasmom zniszczeń, można postarać się chronić kolor, myjąc włosy rzadziej, a także stosując specjalne środki, np. kosmetyki chroniące kolor.
Oczywiście zasada ta nie dotyczy stosowania łagodniejszych preparatów koloryzujących. Szamponetki można (a nawet trzeba, gdyż są one nietrwałe) stosować nawet co dwa tygodnie, a szampony koloryzujące – na przykład co miesiąc. Co ciekawe, ograniczać należy się też w stosowaniu farb ziołowych. Co prawda nie powodują one zniszczeń takich jak chemiczne środki koloryzujące, ale duża ilość ziół może wysuszać włosy i odbierać im blask. Je należy więc też stosować co 4-6 tygodni.