Kredyt z gwarantem – co musisz o nim wiedzieć?
Data publikacji 12 listopada 2020
Czasami każdemu przydadzą się dodatkowe pieniądze. Często najprościej jest po prostu wziąć kredyt. Jednak bez zdolności kredytowej to bardzo trudne. Banki nie ufają osobom ze złym BIKiem (negatywnymi wpisami w Biurze Informacji Kredytowej) i nie ma w tym nic dziwnego, przecież przed udzieleniem kredytu muszą sprawdzić wiarygodność klienta. Pewnym wyjściem z tej trudnej sytuacji może być kredyt z gwarantem. Co trzeba o nim wiedzieć? O czym warto pamiętać w tej sytuacji?
Kim jest gwarant?
Gwarant to osoba, która ma zdolność kredytową i dobry BIK. To właśnie ona w pewnym sensie gwarantuje, że kredyt zostanie spłacony. Jego obecność i wiarygodność ma ogromne znaczenie dla instytucji udzielającej kredytu. Gwarant czasami nazywany jest także poręczycielem, który jest zabezpieczeniem spłaty.
Zależy od perspektywy
Kredyt z gwarantem jest niewątpliwie bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które samodzielnie nie mogłyby wziąć kredytu. Umożliwia otrzymanie z banku lub z instytucji sektora pozabankowego konkretnych pieniędzy. Z perspektywy kredytobiorcy jest to świetne rozwiązanie. Gwarant może być z niego jednak mniej zadowolony. To właśnie na nim będzie spoczywał obowiązek spłaty kredytu, jeśli kredytobiorca przestanie się z niego wywiązywać.
Jak znaleźć gwaranta?
Nie ma jednego sposobu na znalezienie gwaranta. W rzeczywistości najlepiej jest rozejrzeć się wśród najbliższych znajomych. Gwarantem powinna być osoba, która nam bardzo ufa i wie, że może na nas polegać. Równocześnie musi to być osoba o uporządkowanej sytuacji materialnej, czyli taka, która ma zdolność kredytową i dobrą historię w BIKu. Zazwyczaj jest to rodzic lub rodzeństwo. Najczęściej też nie może to być współmałżonek ze względu na wspólnotę majątkową. Trzeba też dodać, że gwarant kredytu jest jego zabezpieczeniem aż do całkowitej jego spłaty. Oznacza to, że w przyszłości może mieć problem ze wzięciem kredytu dla siebie, bo to zobowiązanie będzie obniżało jego zdolność kredytową. Nie ma możliwości ściągnięcia z gwaranta obowiązku spłaty przed terminem, nawet jeśli zostało już niewiele rat do opłacenia. Taka sytuacja jest rzadkością i nie należy na nią liczyć.
Dostęp do danych dla gwaranta
Warto wiedzieć, że skoro gwarant może być obciążony spłatą kredytu, to musi on też mieć dostęp do informacji. To z kolei może być wstydliwe dla samego kredytobiorcy. Dla wielu osób rozmowa o pieniądzach wciąż jest czymś bardzo osobistym i krępującym. Z tego też powodu angażowanie gwaranta może być dla nich dość krępujące.