Kto powinien robić USG tarczycy?
Data publikacji 11 sierpnia 2021Badania ultrasonograficzne, popularnie nazywane USG są powszechnym badaniem diagnostycznym, mającym na celu potwierdzenie wątpliwości oraz sprawdzenie stanu zdrowia. Badanie USG jest bezinwazyjne i bezbolesne, można je wykonywać zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jednym z rodzajów badań USG jest badanie tarczycy.
Kiedy i kto zleca USG tarczycy?
Zasadniczo wszystkie badania USG powinny być wykonywane na zlecenie lekarza prowadzącego. Ten powinien mieć ku temu jakieś wskazania, aby takie badanie zalecić. W przypadku USG tarczycy może to być powiększona średnica szyi, obrzęk lub jakiekolwiek inne zmiany wyczuwalne pod palcami – guzki, zgrubienia itp. W czasie badania USG technik może dokładnie przyjrzeć się ewentualnym zmianom. USG jest również badaniem wykonywanym po to, aby móc dokładnie i bardzo precyzyjnie przeprowadzić biopsję, czyli pobranie fragmentu zmiany do badań histopatologicznych.
Gdzie wykonuje się USG?
Badania USG są na tyle popularne, że można je przeprowadzić w niemal każdej przychodni lub klinice. Koszt takiego badania to od 50 do 100 złotych jeśli zamierzamy je wykonać prywatnie. Można również mieć wykonane USG bezpłatnie – w tym celu należy od lekarza uzyskać skierowanie i udać się do jednej z placówek z podpisaną umową z NFZ. To, na jaki wariant się ty zdecydujesz zależy tylko i wyłącznie od ciebie, a także od kolejek na takie badanie.
Kiedy warto zrobić USG tarczycy?
Coś cię nie pokoi z twoją szyją? Czujesz że jest powiększona, wyczuwasz pod palcami węzły chłonne lub coś innego wzbudza twój niepokój. Nie należy tego bagatelizować. W pierwszej kolejności należy się umówić do lekarza rodzinnego, który powinien wystawić skierowanie do endokrynologa. Możesz także bezpośrednio się do niego umówić, wybierając wizytę prywatną. Kosztuje ona średnio od 200 do 300 złotych. Lekarz wykona wstępne badanie i jeśli uzna to za koniczne, przeprowadzi także USG. Na zdrowiu nie można oszczędzać. Co jednak zrobić, kiedy w portfelu brak pieniędzy na prywatne wizyty? Szybka gotówka pozwala ten problemy rozwiązać od ręki, zapewniając ci niezależność finansową.
Jak wygląda badanie USG tarczycy?
Otrzymując skierowanie na badanie USG tarczycy, nie należy się go obawiać. Badanie to jest bezbolesne. Polega na prowadzeniu specjalnej sondy po szyi. Dla zapewnienia odpowiedniego poślizgu, skórę nawilża się specjalnym bezbarwnym żelem. Samo badanie trwa kilka minut. W jego trakcie pacjent wygodnie leży na kozetce, a technik nadzoruje badanie na monitorze urządzenia. Po zakończonym badaniu pacjent może usunąć papierowym ręcznikiem pozostałości żelu i udać się do domu. Pomimo że obraz z USG jest widoczny natychmiast, wymaga jeszcze opisu. Dlatego komplet badań – zdjęcie z opisem można odebrać dopiero po kilku dniach. Jeśli wymagana jest konsultacja z lekarzem, z wynikami należy udać się do gabinetu. W przypadku jeśli badanie USG nie wykryje żadnych podejrzanych rzeczy, pacjent może odetchnąć z ulgą, gdyż nie wykryto nic, co mogłoby zwiastować problemy zdrowotne.